חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפרשת חלה

כתוב "ראשית עריסותיכם תתנו לכהן" (יחזקאל מד' ל') מפסוק זה למדים על מצוות הפרשת חלה

מהי הפרשת חלה?
הפרשת חלה זהו חלק של בצק העשוי מאחד מחמשת מיני דגן שהם: חיטה,שעורה,שיפון,שיבולת שועל, ובזמן שביהמ"ק קיים חלק זה ניתן לכהן, אך בזמננו שלוקחים חלק זה ושורפים אותו ע"ג האש על מנת שלא תהיה בו הנאה.

הפרשת חלה זה לא כמו מעשר שמצווה זו קיימת רק בארץ ישראל אלא מחוייבים בה גם בארץ וגם בחו"ל במצווה זו מחוייבים גם גברים וגם נשים. אולם במשך הדורות נהוג היה שמצווה זו שייכת לאישה רבות נכתב במקורות על השפעתה העצומה של מצווה זו ומדרגת הרוחניות של האישה ואודות הברכות שהאישה משפיעה על הבית והמשפחה בקיום מצווה זו.

בעל ספר החינוך מסביר לנו מתוך הפסוק "להניח ברכה אל ביתך" אנו למדים שכאשר אנו מחזיקים מצווה זו אנו זוכים שיניח הקב"ה את ברכתו בביתנו-כמשמעו והאישה היא זו שאופה את החלות לכן היא הכלי והצינור שדרכו עוברת הברכה אל הבית.

במצווה גדולה זו מתקנת האישה את חטאה הקדמון של חוה כיון שאדם הראשון מכונה "חלות של עולם" הדבר המובחר בעולם זהו כינוי חיבה שמתוך האדמה אפר יצא, כמו שלוקחים חלק העיסה חוה החטיאה ופגמה בחלתו של עולם ותיקונה ע"י הפרשת חלה.

כל בצק העשוי מאחד מחמשת מיני דגן נילוש במים ונאפה בתנור הרי שהוא מחויב במצוות הפרשת חלה, מצוות הפרשת חלה בברכה חלה רק על כמות של קמח, לפי דעת הספרדים של קילו שש מאות ושישים גרם ולפי דעת האשכנזים (החזו"א) של שניים ורבע קילו קמח, על כמות פחותה מזו מפרישים ללא ברכה.

כיצד נעשית המצווה?
לוקחים מקערת הבצק חתיכה כלשהיא מכל הקצוות משאירים אותה צמודה לבצק ומברכים:
לפי דעת האשכנזים: ברוך אתה ד' אלוקינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להפריש חלה מין העיסה.
ולפי דעת הספרדים: ברוך אתה ד' אלוקינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להפריש חלה תרומה.
מרימים את חתיכת הבצק כלפי מעלה ואומרים:" הרי זו חלה "
רגעים אלו נחשבים כרגעי רצון וברכה לכן אפשר לבקש בקשות ותחינות לפני ד'.

רוצים לערוך טקס הפרשה חלה? התקשרו ל"חסדי נעמי" ונשמח לעשות זאת עבורכם 03-6777777
סדר הפרשת חלה - עמותת חסדי נעמי